September 22, 2020 Breaking News, Latest News, and Videos

Independent Spirit Awards Nominees:

A local fixture for years, the Independent Spirit Awards set themselves apart from year’s past, and decades apart from their big sister award show, the Oscars, when they nominated certifiable independents this year instead of the usual crossover fare.

Lance Hammer’s Ballast, a film about living on the Mississippi Delta, tied with Jonathan Demme’s Rachel Getting Married and Courtney Hunt’s Frozen River for the most nominated, with six nods each.

Notably absent was Gus Van Sant’s Milk for Feature, as well as Slumdog Millionaire, which seemed headed for the same fate as the other films pushed by Fox Searchlight the past two years, Little Miss Sunshine and Juno.

The Independent Spirit Awards will be held on February 21 in the big tent on the beach in Santa Monica. Below are the nominees in full.

Best Feature

Ballast

Frozen River

Rachel Getting Married

Wendy and Lucy

The Wrestler

Best Director

Ramin Bahrani, Chop Shop

Jonathan Demme, Rachel Getting Married

Lance Hammer, Ballast

Courtney Hunt, Frozen River

Tom McCarthy, The Visitor

Best First Feature

Afterschool

Medicine for Melancholy

Sangre De Mi Sangre

Sleep Dealer

Synecdoche, New York

Best Screenplay

Woody Allen, Vicky Cristina Barcelona

Anna Boden & Ryan Fleck, Sugar

Charlie Kaufman, Synecdoche, New York

Howard A. Rodman, Savage Grace

Christopher Zalla, Sangre De Mi Sangre

Best Female Lead

Summer Bishil, Towelhead

Anne Hathaway, Rachel Getting Married

Melissa Leo, Frozen River

Tarra Riggs, Ballast

Michelle Williams, Wendy and Lucy

Best Male Lead

Javier Bardem, Vicky Cristina Barcelona

Richard Jenkins, The Visitor

Sean Penn, Milk

Jeremy Renner, The Hurt Locker

Mickey Rourke, The Wrestler

Best Supporting Female

Penelope Cruz, Vicky Cristina Barcelona

Rosemarie DeWitt, Rachel Getting Married

Rosie Perez, The Take

Misty Upham, Frozen River

Debra Winger, Rachel Getting Married

Best Supporting Male

James Franco, Milk

Anthony Mackie, The Hurt Locker

Charlie McDermott, Frozen River

Jim Myron Ross, Ballast

Haaz Sleiman, The Visitor

Best Cinematography

Maryse Alberti, The Wrestler

Lol Crawley, Ballast

James Laxton, Medicine for Melancholy

Harris Savides, Milk

Michael Simmonds, Chop Shop

Best Documentary

The Betrayal

Encounters at the End of the World

Man on Wire

The Order of Myths

Up the Yangtze

Best Foreign Film

The Class (France)

Gomorra (Italy)

Hunger” (U.K./Ireland)

Secret of the Grain (France)

Silent Light (Mexico/France/Netherlands/Germany)

Robert Altman Award

Synecdoche, New York

in Uncategorized
Related Posts